SEO Nedir?

SEO yani “Arama Motoru Optimizasyonu”, web sayfalarınızın kullanıcı ve arama motorlarına göre optimize edilmesini temsil eder. Bu yazımızda sizlere detaylı bir şekilde SEO nedir, nasıl yapılır gibi konular hakkında bilgiler sunacağız.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) web sayfalarının arama motorlarına uygun hale getirilmesi anlamına gelir. SEO çalışmalarında hem kullanıcı hem de arama motorları için en uygun içeriği sunmanız gerekir.

SEO çalışmaları sitenin yapısını, içeriklerini, sitenin dışındaki olayları ve benzeri pek çok farklı alanı kapsar. Bu çalışmalar ise web sitenizin arama sonuçları sayfalarında (SERP) yükselmesine yol açar.

Genellikle SEO çalışmaları Google arama motoru odaklı olarak yapılır. Fakat günümüzde yapay zekanın farklı boyutlara dönüşmesi ile beraber buna ayak uyduran Bing & Yandex gibi diğer arama motorlarında da kullanıcı sayısı ile beraber SEO alanındaki rekabet artmıştır.

SEO Çalışmaları Ne İşe Yarar?

SEO günümüzde özellikle uzun vadeli projelerde neredeyse ücretsiz bir pazarlama yöntemi olarak kullanılır. İşletmeler, projeler, kurumlar ve daha pek çok kişi SEO sayesinde ziyaretçi ve potansiyel müşteri çekebilmektedir.

SEO çalışmaları sayesinde:

 • Marka bilinirliği
 • Potansiyel müşteri
 • Ziyaretçi
 • Daha kullanıcı dostu içerik & site
 • Ücretsiz reklam

imkanlarına ulaşılabilir. Global ortamda varlık göstermek isteyen her web sitesi mutlaka SEO alanına da yatırım yapmalıdır.

SEO Açılımı Nedir?

SEO’nun açılımı Search Engine Optimization demektir. Bu da Türkçe olarak Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

Buna benzer olarak SEM (Search Engine Marketing), ASO (App Store Optimization), YouTube SEO ve benzeri farklı optimizasyonlar bulunmaktadır.

SEO Uzmanı Kime Denir?

SEO uzmanı, web sitelerinin içinde ve dışında olan SEO optimizasyonlarını tamamlayan, SEO analizleri ve performans artışını hedefleyen kimselere denmektedir. Özellikle büyük kuruluşlarda SEO uzmanları aracılığıyla web sitelerinin SEO çalışmaları yönetilmektedir.

Eğer bir SEO uzmanı ile beraber çalışmayı düşünüyor iseniz öncelikle karşı tarafın geçmiş sıralama ve performans artışı başarılarına göz atmanız gerekmektedir. Bununla beraber günümüzde pek çok SEO uzmanından ücretsiz bir analiz ve yol haritası isteyebilirsiniz.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları, yüzlerce farklı metriği analiz ederek web sitelerinizi belirli algoritmalarda sıralamaya sokarlar. Arama motorlarının algoritmalarını anlamak SEO çalışmalarımızı şekillendirdiği gibi sıralamalarımıza da direkt olarak katkısı bulunur.

Arama motorları web sitelerini önce tarar, sonra dizine ekler ve en son olarak sıralamaya ekler. Bu adımların her birisi için farklı kriterlerin tamamlanması gerekir.

Tarama (Crawl): Web sitenizin arama motorları tarafından taranabilir olduğuna emin olmanız gerekir. Bunun için .htaccess ve robots.txt dosyalarınızın buna uygun olduğuna emin olmalısınız.

Dizine Ekleme (Indexleme): Arama motorları web sitenize girdikten sonra eğer ki web sitenizde bir spam çalışma yapılmamış ise ve web sitenizin dizine eklenmesine izin vermiş iseniz arama motorları tarafından dizine eklenir.

Sıralama Alma (Ranking): Dizine eklenmiş olan web sayfalarınız, arama motorları tarafından algoritmalarda diğer rakiplerine göre daha iyi bir duruma ise sıralamalarda yükselmeye başlar.

Bu 3 farklı adımın her birisinin sırayla gerçekleşmesi gerekir. Yani taranmamış bir web sitesi dizine eklenemez, dizine eklenmemiş bir web sitesi ise sıralama alamaz.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarında temelde 4 farklı alanda uzmanlaşmanız gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Site içi SEO
 • Site dışı SEO
 • Topikal SEO
 • Teknik SEO

Bu 4 farklı alanın tamamında özel çalışmalar, kurgular ve stratejiler yaparak SEO alanında web sitenizi geliştirebilir, sıralamalarda yükselebilirsiniz. Şimdi ise bu 4 alanı daha detaylı bir şekilde açıklayalım.

Site İçi (On-Page) SEO Nedir?

Site içi SEO yani diğer adıyla On-Page SEO, sitenizin içinde yaptığınız bütün çalışmaları kapsar. Bunlar; içerik üretimi, site düzeni, sitenin hızlandırılması, yapılandırılmış veriler (schema), kullanıcı deneyimi ve benzeri konuları kapsar.

Site içi SEO optimizasyonu yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Kaliteli, kullanıcıya istediğini veren zengin içerikler üretilmeli, içeriğinizin meta ve alt tagları gibi alanlarda optimizasyonlarının yapılması gereklidir.
 • Sitenizin düzeni, ziyaretçilerinizin aradığını çok rahat bir şekilde bulabileceği bir şekilde olmakla beraber Google botlarının da sitenizde rahatça dolaşabileceği bir düzene sahip olması gerekir.
 • Sitenizin hızlı açılıyor olması hem sıralamalarınıza hemde kullanıcılarınızın yaşadığı deneyime katkıda bulunur.
 • Yapılandırılmış verilerin doğru entegre edilmesi SERP sonuçlarında size ekstra görünümler katabilir. Gerekli yapıların tespit edilip sitenizin alakalı sayfalarına entegresi yapılmalıdır.
 • Sitenize erişen bir ziyaretçi kullanıcı deneyimi açısından zorluk çekmemelidir. Buna içeriğinizin okunabilirliği, sitede gezinmenin kolaylığı, hızı, iç bağlantılarınız ve benzeri durumlar etki etmektedir.

Temelde bu konulara dikkat ederek sitenizi iç SEO alanında geliştirebilir, optimizasyonlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Özellikle özel yazılım kullanan web sitelerinde bu maddelerin optimizasyonu zor ve masraflı olabilse de Wordpress tabanlı web sitelerinde bazı eklentiler aracılığıyla bu optimizasyonlar kolayca yapılabilmektedir.

Site Dışı (Off-Page) SEO Nedir?

Site dışı SEO yani diğer adıyla Off-Page SEO, sitenizin dışında yapılan çalışmaları kapsamaktadır. Site dışı SEO genelde sadece dış bağlantılardan (backlink) ibaret olduğu sanılsa da aslında oldukça kapsamlı bir alandır.

Site dışı SEO şunları kapsar:

 • Dış bağlantılar
 • Marka bilinirliği
 • Trafik
 • Google reklamları (Adwords)
 • Sosyal medya yönetimi
 • YouTube

Bu alanlarda varlık göstermek, bir marka oluşturmak ve bu alanlara özel optimizasyonlar yapmak, site dışında olan olayları kapsaması ve SEO’ya dahil olması sebebiyle site dışı SEO çalışması olarak geçmektedir.

Topikal SEO Nedir?

Topikal SEO, bir alanda otoriter olmayı temsil eder. Özellikle Google’ın da sıralama faktörü olarak kabul ettiği topikal SEO kavramı, içerik ve başlık üretme stratejilerinde kullanılır. Google, bir web sayfası o konu hakkında ne kadar içerik sunuyor ise o alanda o kadar otoriterdir şeklinde bir değerlendirme yapıyor.

Örneğin bir dişçinin; diş bakımı, diş sağlığı, diş ile alakalı bilgiler sunan bir blog bölümü olması ve buraya düzenli ve alakalı içerik üretmesi, topikal SEO alanında kendisini kuvvetlendirmesine yol açar.

Bununla beraber YouTube, Instagram, Facebook ve benzeri sosyal ağlar üzerinde ürettiğiniz içeriklerde SEO’ya asist yapmaktadır.

Teknik SEO Nedir?

Teknik SEO özünde arama motorlarının Webmaster Tools araçlarını ve buradaki optimizasyonu kapsamaktadır. Örneğin Google açısından Search Console sayesinde web sitelerinin teknik sorunlarını, arama sonuçlarındaki performansını ve bağlantı sayılarını öğrenebilecekleri bir araçtır.

Kaynak: https://seoegitim.com/