Spam Score Nedir?

Spam score, bir domaini veya backlinki alırken baktığımız metrikler arasında yer almaktadır. Spam score bir sitenin ne kadar spam içeriğe sahip olduğuna dair bize bilgiler verir.

Spam Score Nasıl Ölçülür?

Spam score ölçmek için MOZ’un araçlarından faydalanabilirsiniz. Genelde MOZ’un araçları Türkiye ekonomisinde pahalı kaldığı için şu alternatif araca göz atabilirsiniz: Tıklayın

İlgili alana URL’yi yapıştırdıktan sonra karşınıza çıkan değerler arasından SS yani spam score metriğine göz atmanız yeterlidir. Yüzdesel olarak bir puan ile karşımıza çıkmaktadır.

Spam Score Kaç Olmalı?

Spam score ne kadar düşük ise o kadar iyidir. Default olarak olabilecek minimum değer ise %1’dir. Fakat genelde spam score puanının %11 ve altı olması ideal, kabul edilebilir olarak değerlendirilmektedir. Bir sonraki başlıkta spam score’un ne kadar önemsiz olduğundan bahsedeceğiz.

Spam Score Önemli mi?

Spam score, sanılanın aksine oldukça önemsiz bir metriktir. Çünkü elde edilen spam score puanları manipüle edilebilmekle beraber Google’ın baz aldığı bir metrik değildir. Spam score’a göre domain yada backlink alımları yapılmasından ziyade küçük bir ipucu olarak aklınızda fikir oluşması için kullanılması gerekir.

Bir sayfanın gerçekten spam olup olmadığını anlamak için sayfaya manuel kontroller sağlamanız, kaynak kodlarına ve içeriklerine göz atmanız gerekmektedir.