En Faydalı Backlink Türleri Nelerdir?

Yapılan backlink çalışmalarında aldığımız bağlantıların kalitesi oldukça mühimdir. Bununla beraber aldığımız bağlantı türleri de bağlantıların faydaları konusunda bize katkı sağlamaktadır. Bu içeriğimizde sizlere en faydalı backlink türleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Etkili Backlink Türleri

Alabileceğiniz en etkili bağlantı türlerini sizler için derledik. Bu bağlantıların neden faydalı oldukları konusunda detaylı bilgiler sunduk. Bu bağlantı türleri ise:

  • Doğal ve organik aldığınız, trafik getiren backlinkler
  • Footer backlink
  • Tanıtım yazısı
  • Profil backlink

Doğal Backlink

Doğal ve organik backlinkler, alması en zor bağlantı türü olarak nitelendirilebilir. Çünkü herhangi bir ücret ödemeden, sadece kaliteli içerik üreterek zaman içerisinde başka web siteleri tarafından referans gösterilmeniz takdirinde alınabilecek bağlantılardır.

Bununla beraber doğal ve organik backlinkler, trafik getirme ihtimalleri yüksek bağlantılar olması sebebiyle etkileri oldukça yüksektir.

Footer Backlink

Footer backlinkler, karşı web sitesinin footer veya sidebar bölümünden alınan bağlantılardır. Bu bağlantıların en büyük avantajı, bağlantıyı aldığınız web sitesinin bütün sayfalarından bağlantı almanıza olanak tanımasıdır.

Fakat footer backlink alımlarında yapılan yanlışlar, web sitenize katkıdan ziyade zarar verecektir. Bu sebepten ötürü alacağınız bağlantıların düzgün bir şekilde kurgulanmış olması mühim önem taşır.

Bununla beraber footer backlinkler genellikle aylık ödeme şeklinde sağlanır. Bu sebepten ötürü uzun vadede eğer ilgili web sitesiyle beraber iş birliğinizi durdurmanız takdirinde bağlantılardan aldığınız faydanın direkt olarak kaybolması an meselesidir.

Tanıtım Yazısı

Tanıtım yazıları, ücretli olarak bir web sitesinin tanıtımı yada belirli bir konuda yazılan blog içeriğinden alınan bağlantılardır. Bu bağlantılar, doğru kurgulanması takdirinde doğal ve organik gözükebileceği gibi web sitenize trafikte getirebilir. Bu sebepten ötürü faydalı bağlantılar arasındadır.

Profil Backlink

Profil backlink, sosyal medya platformları başta olmak üzere web sitenizi sergileyebileceğiniz, profilli üyelik sunan platformlardan aldığınız bağlantılardır. Bu bağlantılar arama motorları tarafından olumlu algılanmakla beraber faydalı bağlantılar arasındadır.

Sonuç

Bu içeriğimizde sizlere en faydalı backlink türlerinden bahsettik. Backlink alımları yaparken bakmanız gereken DA / PA değerleri ve benzeri konular için diğer içeriklerimize de göz atmayı unutmayın.