DA / PA Nedir?

Backlink alımı yaparken sık sık karşılaştığımız DA ve PA değerleri nedir, DA ve PA kaç olmalıdır ve bu puanlar nasıl arttırılabilir gibi konuları derliyor olacağız. Bizde Backlinkler üzerinde satışını yaptığımız backlink paketlerimizde mümkün mertebe yüksek DA değerlerine sahip backlink kaynakları barındırıyoruz.

Sadece backlink alımı yaparken değil, domain ve web site alım satımında da DA / PA değerlerinin önemi yüksektir.

DA / PA Nasıl Sorgulanır?

Bir web sitesinin DA ve PA değerlerini öğrenmek için MOZ aracından faydalanabilirsiniz. Fakat günümüzde MOZ aracının fiyatı pek çok kişi için fazla olması sebebiyle ücretsiz alternatif araçlara göz atabilirsiniz: Tıkla

DA Nedir?

DA (Domain Authority) bir domainin otoritesini temsil etmek için kullanılır. 1’den 100’e kadar olabilecek bir puan ile değerlendirilir. DA puanı ne kadar yüksekse o kadar iyidir ve arama motorlarında bu web sitesinin daha iyi sıralamalar alacağı öngörülür.

Aynı zamanda backlink, site ve domain alımı yaparken de ilgili kaynağın ne kadar otoriter olduğunu anlamak için bir analiz görevi de görmektedir.

DA Kaç Olmalıdır?

DA puanının ideal bir net değeri bulunmamaktadır. Fakat ne kadar yüksek DA seviyesine sahip olabilirseniz web siteniz için o kadar iyidir. Bir web sitesi daha önceden kullanılmamış, 0 bir alan adına sahip yeni bir site ise DA değeri 1 olarak başlar. Fakat DA değeri yükselmiş ise bu web sitesi daha önceden kullanılmış veya backlink almış olabilir.

DA Nasıl Arttırılır?

DA arttırmanın en basit yolu backlink alımları yapmaktır. Otoriter kaynaklardan alınan backlinkler DA puanını yükseltmektedir. Ne kadar yüksek DA değerine sahip kaynaklardan backlink alırsanız sizin de DA değeriniz o kadar artabilir.

PA Nedir?

PA (Page Authority) bir sayfanın değerini ölçmek için kullanılır. DA’ya nazaran dış değil, sitenin iç etkenleri değerlendirilerek bir puan çıkartılır. 1’den 100’e kadar puanlanabilen PA sayesinde bir sayfanın kendi alanında ne kadar otoriter ve kaliteli olduğuna dair bilgiler edinilebilir.

PA Kaç Olmalıdır?

PA puanının ideal bir net değeri bulunmamaktadır. Fakat ne kadar yüksek PA seviyesine sahip olabilirseniz web siteniz için o kadar iyidir. Yeni web siteleri DA puanında olduğu gibi 1’den başlayarak ilerler.

PA Nasıl Arttırılır?

PA puanınızı arttırmak için sitenin iç etkenlerine odaklanmanız gerekmektedir. Yüksek kaliteli & özgün içerikler üretmek, teknik SEO konusunda sitenizi ön plana çıkartmak, kuvvetli bir iç bağlantı ağı kurmak, sayfa hızınızı optimize etmek PA puanını arttırırken ön plana çıkan unsurlar arasındadır.