Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Almış olduğumuz backlinkleri tespit etmek ve backlink analizini gerçekleştirmek için kullanabileceğimiz araçlar ve yöntemler bulunmaktadır. Bugün sizlere bu yöntemleri ve araçları tanıtıyor olacağız.

Neden Backlink Analizi Yapmalıyız?

Backlinklerimizi düzenli olarak analiz ederek satın almış olduğumuz backlink paketlerini, yapılan backlink çalışmalarını ve benzeri bağlantıların kontrolünü yapabiliriz. Bununla beraber sitemize yapılan zararlı backlink çalışmalarının tespiti için de backlink analizleri yapılması şarttır.

Pek çok web sitesi almış olduğu zararlı bağlantıları takip etmediği için web siteleri arama sonuçlarında kötü performans göstermektedir.

Backlink Analizi Nasıl Yapılır?

Backlink analizi yapmanın temel hususları şunlardır:

  • Alınan backlinkin kalitesi
  • Alınan backlink sayısı
  • Alınan backlinkin anahtar kelimesi

Bu hususlara dikkat ederek almış olduğumuz backlinkleri analiz edebiliriz. Örneğin çok kalitesiz, spam sitelerden aldığımız bağlantılar sitemize arama sonuçlarında zarar verecektir. Bununla beraber çok fazla siteden backlink almak veya sitemizle alakasız kelimelerden bağlantı almak da uzun vadede sitemize zarar verir.

Bununla beraber bağlantı aldığımız faydalı kaynakları da tespit ederek aksiyon ve düzenleme alabiliriz. Backlink analizi yapmak için kullanabileceğiniz 3 tane güzel araç mevcuttur. Bunlara değinelim.

Backlink Analizi Araçları Nelerdir?

Backlink analizi için kullanabileceğiniz 3 tane temel araç bulunur. Bunlar sırasıyla Search Console, Semrush ve Ahrefs‘dir. Bu hususta en çok baz almamız gereken, en doğru ve mühim sonuçları veren analiz aracı Search Console’dur.

1 – Search Console

Search Console, bizzat Google’ın kendisine ait olan bir web site teknik SEO analiz aracıdır. Bu araç sayesinde sitenizin trafiğini, bağlantılarını, hız değerlerini, index durumunu ve benzeri konuları takip edebilir, yönetebilirsiniz.

Search Console’a sitenizi kayıt ettikten sonra 1 hafta içerisinde Bağlantılar sayfasına sitenize alınmış olan backlinkler yansıyacaktır. Bağlantılar sayfası haftalık olarak güncellenmesi sebebiyle pek fazla tercih edilmez fakat en doğru ve önemli sonuçları bize Search Console sunmaktadır ve tamamen ücretsizdir.

2- Semrush

İkinci aracımız Semrush, backlink kaynaklarını günlük olarak güncellemektedir. Semrush aracı ile sizin ve rakip sitelerin backlink, SEO, trafik gibi konularda kapsamlı analizlerini yapabilirsiniz.

Bununla beraber Backlink Audit aracını kullanarak web sitenizdeki backlinklerin hangilerinin spam olduğuna dair bir rapor çıkartabilirsiniz. Search Console’un aksine Semrush ücretli bir analiz aracıdır.

3- Ahrefs

Ahrefs aracı Semrush aracına nazaran daha pahalı bir analiz aracıdır. Bu araç ile kelime, SEO, backlink trafik gibi konularda analizler yapabilirsiniz. SEO uzmanları tarafından Ahrefs’in pek çok konuda Semrush’tan daha tutarlı analizler ve veriler sunduğu söylenmektedir.

Ahrefs aracını kullanarak web sitelerin backlink ağlarını görebilir, bu konuda raporlar çıkartabilir ve analizlerinizi yapabilirsiniz.